Město Hulín

Hulín je malé město nacházející se 6 km severovýchodně od Kroměříže. Město leží ve Zlínském kraji a je situováno ve výhodné poloze, která je dostupná jak železnicí a představuje důležitý dopravní uzel, tak nově zbudovanou dálnicí a rychlostní silnicí v bezprostřední blízkosti města. Podle údajů Českého statistického úřadu zde k 1. 1. 2012 žilo 7149 obyvatel. Roku 1990 se Hulín rozšířil o místní části Záhlinice a Chrášťany.

Historie města Hulína


Za historií

Za návštěvu stojí především nikdy nedobytý středověký hrad Buchlov a romantický zámek v Holešově. Mezi památky zapsané v UNESCO můžete navštívit Květnou zahradu, Podzámeckou zahradu a Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Děti přitahuje především tajemná Tvrz Kurovice. Za nepříznivého počasí pak můžete navštívit areál Záhlinického pivovaru a Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích.

Zámek v Napajedlích zase ocení milovníci skvělé gastronomie a harmonie ducha a těla. Hrady i zámky v okolí nabízejí zábavu i poučení, pohled do historie, zajímavé příběhy z minulosti dávné i docela nedávné. Nahlédněte do jejich světa.


Památky a folklor

Turistický region Východní Morava rozhodně nezklame milovníky historie. Region ležící na hranicích dávných říší a na trasách důležitých kupeckých stezek může vyprávět mnoho příběhů. Dají se vyčíst z nálezů z období lovců mamutů, vypovídají o nich archeologická naleziště z období Velkomoravské říše v okolí Starého Města, Uherského Hradiště a Modré u Velehradu.

Své příběhy mají středověká královská města Uherský Brod, Uherské Hradiště, město Kroměříž, které po staletí sloužilo jako letní sídlo olomouckých biskupů. Krajinu střežily středověké hrady, z mnohých se zachovaly jen zříceniny. Obdivovat můžete romantické zámky, ale také prosté stavby lidové architektury.

Vydejte se na památná místa našich dějin, navštivte i zajímavé kostely, z nichž vyniká velehradská bazilika oceněná papežem Janem Pavlem II. Zlatou růží. Východní Morava je živou studnicí folkloru. Setkávají se zde národopisné oblasti Slovácko, Valašsko a Haná se svými zvyky, kroji, nářečími, slavnostmi, hody, gastronomií. Nevídaná pestrost na relativně malém území regionu.


Poutní stezky

Poutní cesty od pradávna křižují celou Evropu. Putování po těch starých, obnovovaných i nově vznikajících umožňuje seznámení s historií, kulturou, tradicemi. Přinášejí odkaz kulturní minulosti, identity. Naleznete zde prostor k odpočinku, regeneraci sil, zamyšlení i povzbuzení.

Šachova synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale i v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes již jedinou synagogou tzv. polského typu, která se zachovala v původní podobě, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. První písemné zmínky o hřbitově sice pocházejí z roku 1651, lze ale předpokládat, že nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti. Je situován severozápadně od středu ghetta asi 100 metrů od Šachovy synagogy.

Trasy Cyrilometodějských cest na Moravě připravuje Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje. Nejzajímavější památky sakrální architektury v kraji nabízejí Otevřené brány. Najděte svou cestu.

Tady i zámky nabízejí zábavu i poučení, pohled do historie, zajímavé příběhy z minulosti dávné i docela nedávné. Nahlédněte do jejich světa. Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy - Svatý Hostýn a Velehrad - na sedmidenní putování Grandtour Východní Morava, které můžete prodloužit až na 13 dnů.

Magická duchovní místa Východní Moravy: Svatý Hostýn (735 m n. m.), Kroměříž, Holešov, Provodov-Malenisko, Štípa, Velehrad, Modrá, Uherský Brod, Uherské Hradiště


Cykloturistika

Přijíždíte do cykloturistického ráje. Uvítá vás například Cyklostezka Bečva, královna mezi tuzemskými stezkami, užijete si Moravskou stezku kolem řeky Moravy a Baťova kanálu, výzvou jsou stovky kilometrů terénních tras, přejezdy malebnými horami, adrenalinové traily v několika skvělých bike arénách. Na kole můžete křižovat vinohrady, vyjíždět k rozhlednám, poutním místům, do vyhlášené ZOO ve Zlíně–Lešné, na hrady či zámky. A co je jedinečné – můžete jízdu na kole spojit s plavbou na Baťově kanálu.

Výběr těch nejlepších tras hledejte na www.vmnakole.cz

Záhlinické rybníky

Přímo z Hulína můžete na kole vyrazit a navštívit tak přírodní park Záhlinické rybníky, které jsou jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnují komplex rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček.

Podél řeky Moravy a Baťova kanálu

Z Kroměříže až do Hodonína vede podél vodní cesty Baťův kanál oblíbená cyklostezka. Na území Zlínského kraje jsou prakticky všechny dílčí etapy vedeny po stezkách s vyloučením motorové dopravy. Mnohé úseky jsou vhodné pro in-line bruslení. V přístavištích vodní cesty se můžete i s kolem nalodit a část trasy či zpáteční cestu můžete absolvovat na lodi. Tuto páteřní cyklostezku doplňuje síť odboček, které vedou k zajímavým cílům: do Holešova a dále do Hostýnských vrchů, do Zlína až k zoologické zahradě ve Zlíně Lešné, do pohoří Chřiby, k Velehradu, zámku v Buchlovicích. Je ideální pro výlety rodin s dětmi, pro poznávání historických míst.

Hostýnské vrchy – mystické a pohodové

Hostýnské vrchy jsou místem, kudy jsou vedeny trasy jednoho z nejtěžších bikerských bikemaratonů, který nese jméno moravského „obra“ Drásala. Na druhé straně nabízejí desítky pohodových tras v jedinečně malebné krajině, lesní silničky, studánky s vodou, kterou můžete pít, husté lesy i odlesněné vrcholy. Je zde k vidění hned několik zřícenin středověkých hradů, které obývali i loupežní rytíři, mystická hora Hostýn je nejvíce navštěvovaným poutním místem na Moravě, současně je skvělým turistickým cílem. Na hřebeni, kudy je vedena hlavní cykloturistická trasa, narazíte na rozhlednu Maruška, na nejvyšším vrchu pohoří – Kelčském Javorníku – je rozhledna právě ve výstavbě. Vyrazit můžete z Holešova, z Rusavy, Bystřice pod Hostýnem, Rajnochovic, Valašského Meziříčí, Vsetína, Lukova a dalších míst.


Koupání

Hulínské koupaliště

Městské koupaliště leží poblíž centra města. V jeho areálu najdete mimo bazénu se skokanskými můstky a dětského brouzdaliště také hřiště na beach volejbal, nohejbal, petanque, badninton, stolní tenis, dětské průlezky,pískoviště a houpačky. V areálu jsou uzamykatelné skříňky na cennosti.

Kurovický lom u Kroměříže

Přírodní památka Kurovický lom se nachází 1,5 km jižně od obce Kurovice, západně od vrchu Křemenná (315 m n. m.), na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dnů si zde užijete nádherné koupání.

Hrubý rybník - Bágrák Kroměříž

Hrubý rybník neboli Bágrák se nachází ve východní části Kroměříže asi 1 km od centra města Kroměříž těsně vedle kroměřížského letiště. V létě je využíván jako přírodní koupaliště. Je zde také možnost rybolovu. Nedaleko něho se nachází naučná stezka Hráza a nejfrekventovanější cyklotrasa kolem řeky Moravy.

Bajda Kroměříž

Sportovní areál letního koupaliště Bajda v Kroměříži nabízí svým návštěvníkům 50 m bazén s osmi drahami, dětský bazén, brouzdaliště, travnaté odpočinkové plochy a občerstvení.


TÝDENNÍ MENU